Българските музикални фестивали, които трябва да посетите
Фестивалният живот в България все още изостава, дори в сравнение със съседните ни държави. Все пак, нещата бавно, но славно се подобряват, затова започваме новата 2025 г. с поглед към няколко стойностни събития, които устояват на трудната среда. Надяваме се, че ще добавите част от тях към лятната си програма.
Hills of Rock
Най-големият рок фестивал в България имаше труден старт, но с последните си издания доказа, че големите имена имат място и на родната сцена. В програмата на фестивала видяхме култови имена като Slipknot, Korn, Mercyful Fate и Behemoth. Не бяха пропуснати и представителите на новото поколение метъл групи, сред които Spiritbox, Loathe и Baroness. Hills of Rock не пропускат и българските банди. Всяка година много от любимите ни местни артисти имат шанс да си сверят часовниците, като свирят със своите световни любимци. За тазгодишното издание вече са ни обещали Gojira и Sepultura, така че с нетърпение очакваме цялата програма.
Midalidare Rock In The Wine Valley
Това е събитието за всички фенове на класическия рок звук. Добра организация, добър подбор на банди от по-старото поколение и интересна локация, далеч от обичайните места като София и Пловдив. На фестивала вече са се изявили рок динозаври като Deep Purple, Accept, Saxon, Hammerfall и др. За 2025 са обявени Alice Cooper, W.A.S.P. и всенародните любимци Manowar. Ако това е вашата предпочитана интерпретация на метъла, Midalidare ви очаква от 11 до 13 юли.
A To Jazz Festival
Само с метъл не се живее, затова се спираме на A To Jazz. Дори да не сте най-големите джаз фенове, сигурно вече сте се озовавали на някое от изданията му, защото фестивалът е напълно безплатен. Това обаче не означава компромис с програмата. В програмата на A To Jazz може да се запознаете с по-популярните, по-достъпните джаз, фънк и соул музиканти, и групи. В рамките на фестивала сме слушали Jacob Collier, Ghost-Note, Jose James, Judith Hill, Knower, Cyrille Aimée и много други. Също както Hills of Rock, едно от най-хубавите неща на събитието е възможността да чуем и български проекти, сред които Milcho Leviev Forever, EVDN, Bobo & The Gang, Mihail Yosifov & the Jazz News и много други.
Sofia Live Fest
Оставаме в София за едно по-бутиково събитие, което стартира през 2021 г. За разлика от другите фестивали, които са по-специализирани стилово, фокусът на Sofia Live Festival са актуални имена от разнообразни жанрове. Техни гости са местни и чуждестранни артисти, които творят в жанрове от електроника, през фънк, джаз, до пънк и рок. Фестивалът започна с изцяло българска програма, но през следващите години го посетиха световни имена като Children of Zeus, Silas Short, Selah Sue, Dub FX, Atmosphere и DJ Shadow.
Radar Festival Beyond Music
Този варненски фестивал е последното убежище на електронната музика в България. Фокусът тук не са клубните и парти жанровете, а по-експерименталните такива. Събитието стартира през 2014 г. и вече десет години присъства в културната програма. На Radar сме слушали чуждестранни артисти като Plaid, Aki Rissanen, Markus Stockhausen, Albert Van Abbe, Alex Augier, както и безброй български музиканти, сборни формации и групи. В програмата на фестивала присъстват лекции и работилници, в които публиката има възможност да се запознае отблизо с творческите процеси на гостите. През 2024 г. се проведе и издание на фестивала в Амстердам. Чакаме с нетърпение да разберем какво ни предстои от 7 до 10 август тази година.
Освен изброените фестивали, не може да пропуснем легендарният Varna Jazz Summer. Не трябва да забравяме арт и кино форумите Sоfia Underground, Digital Arts Festival или Sofia Film Fest, които винаги имат съпътстваща музикална програма. Държим под око събития като Open Buzludzha и Rebel Rebel.