Как музиката ни помага да се справим със стреса?
Как работи?
Връзката между слушането на музика предизвиква емоционални и физиологични реакции, които стимулират преодоляването на натрупания стрес. Според учени от Станфордския университет, слушането на музика може да повлияе върху мозъчните функции почти като медикамент. Изследване на Университета в Невада показва, че музиката с темпо около 60 BPM може да накара мозъка да се синхронизира с ритъма, причинявайки алфа мозъчни вълни (с честота между 8-14 Hz). Появата на въпросните алфа вълни индикират, че човек е отпуснат. При близо 75% от хората, на които е проведено изследването са били нужни само пет минути да се пренастроят в този режим. През 2013 г. във Frontiers in Psychology се появява информация за друго изследване, според което слушането на музика намалява нивата на кортизол, естествената индикация за наличие на стрес, с до 61%.
Музика за сърцето и душата
Когато изпитваме стрес, сърдечно-съдовата ни система реагира като ускорява пулса и кръвното налягане. Слушането на успокояваща музика може да се пребори с това, защото ни поставя в по-спокойна и контролирана среда, в която е по-лесно да възстановим не само душевния, но и телесния си баланс. Тайната за успеха на музиката е, че тя прескача мисловните бариери и се свързва директно с нашите емоции. Музикалната терапия е сериозна дисциплина и бележи все повече успехи при хора, които търсят начин да се справят с емоционални травми или състояния, сред които депресия, тревожност, безсъние, проблеми с концентрацията, подобряване на паметта и много други.
Пътеводител в лечебната музика
Ако се чудите откъде да започнете послушайте музиката, която природата създава навсякъде около нас. Звукът на морето, дъждът или пролетните песни на птиците ще ви помогнат да се отпуснете, и да се свържете със средата около вас. Жанрове като ambient, chill out и по-сайкъделик jazz и rock парчета също ще ви потопят в отпускаща атмосфера, в която ще забрави проблемите на деня. Със своята многопластовост и богатство, класическата музика също е добър начин да си вземете пауза от света около вас. Тежката музика също работи, но само сред привикналите към нейния специфичен звук. Според изследване от 2007 г., проведено в Университета на Южна Алабама, при незапознати слушатели хеви метълът засилва тревожността. При феновете на тази музика резултатите обаче са противоположни. Ако искате да разберете как и защо тежката музика може да ви кара да се чувствате по-добре, хвърлете едно око на д-р Никол Андреоли в Tik-Tok, където тя говори за връзката между психичното здраве и твърдата музика.
Свиренето като терапия
Както самата Андреоли казва, „Слушането на всякакъв вид музика може да бъде терапевтично и да спомогне емоционално освобождаване“. Разбира се, не само слушането е полезно. Независимо дали сте виртуози или начинаещи музиканти, няколко минути сутрин в компанията на любимия инструмент ще разбудят мозъка и сетивата ви по начин, по който и най-силното кафе няма да го направи. Изсвирете няколко парчета, които обичате, импровизирайте заедно с любимите си музиканти или просто разгрейте с упражнения – важното е да се наслаждавате на процеса без никакво напрежение. След такъв старт на деня, трудно нещо би могло да ви изкара от релси.